Witamy na ARENARIA.PL

sprawdź

ROLNIKU!

Dodatkowe dopłaty

czekają na Ciebie

Skontaktuj się z nami w celu wykonania refundowanej ekspertyzy przyrodniczej dla Twoich gruntów i uzyskania dodatkowej dopłaty dla każdego hektara łąk.

Bezpłatnie sprawdź jaką dopłatę możesz uzyskać

    Wykonaliśmy już ekspertyzy dla ponad 250 000 hektarów. Pomogliśmy uzyskać ponad 5 mln złotych dopłat do gruntów.

    zdjęcie - Farmerka

    Dopłaty do łąk i pastwisk

    15 marca 2024 r. rozpoczęła się kolejna kampania składania wniosków o przyznanie unijnych dopłat obszarowych. W tym roku rolników czeka kilka istotnych zmian. Jakich?

    Podobnie jak w roku ubiegłym, można wnioskować o płatności bezpośrednie oraz dodatkowe dopłaty związane z realizacją ekoschematów i interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Obecnie finalizuje się proces szkolenia i egzaminowania doradców rolnośrodowiskowych oraz ekspertów przyrodniczych. Więcej o zmianach wprowadzonych na rok 2024 pisaliśmy w osobnym artykule. Ogólne wiadomości o wszystkich rodzajach dopłat na rok 2023 można uzyskać na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dla łąk i pastwisk dedykowane są następujące  warianty interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych:

     
    Pakiety:          Interwencje rolno-  środowiskowo-klimatyczne   Warianty              Stawka płatności
           1 i 2 Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarach Natura 2000 oraz Ochrona cennych siedlisk i zagrożonych gatunków poza obszarami Natura 2000                             Ochrona siedlisk przyrodniczych
    Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe 1568 zł/ha
    Zalewowe łąki selernicowe i słonorośla 1452 zł/ha
    Murawy 1612 zł/ha
    Półnaturalne łąki wilgotne 1115 zł/ha
    Półnaturalne łąki świeże 1497 zł/ha
    Torfowiska (wymogi kluczowe), 912 zł/ha
     Torfowiska (wymogi kluczowe i uzupełniające) 1536 zł/ha
                                      Ochrona siedlisk lęgowych ptaków
    Ochrona siedlisk lęgowych rzadkich gatunków ptaków siewkowych (rycyk, kszyk, krwawodziób i czajka) 1055 zł/ha
    Ochrona siedlisk lęgowych dubelta i kulika wielkiego 1347 zł/ha
    Ochrona siedlisk lęgowych wodniczki 1555 zł/ha
    Ochrona siedlisk lęgowych derkacza 1055 zł/ha
            3. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000 836 zł/ha

     

     

    zdjęcie - ruń łąki o wschodzie słońca

    Jak to działa?

    Warunkiem otrzymania dopłat jest prawidłowe złożenie wniosku w systemie informatycznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (e-wniosek+).
    Dodatkowe dopłaty do łąk w ramach Interwencji Rolno-Środowiskowo-Klimatycznych

    Dodatkowe znaczne dofinansowanie można uzyskać podejmując dobrowolne zobowiązania w ramach realizacji tzw. interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Warianty przyrodnicze od 2023 roku realizowane są w ramach interwencji nr 1 i 2, które zastępują wcześniejsze pakiety 4 i 5 programów rolno-środowiskowo-klimatycznych. W celu uzyskania szczegółowych informacji najlepiej skontaktować się z nami lub doradcą rolno-środowiskowym albo ekspertem przyrodniczym. Listy uprawnionych doradców i ekspertów dostępne są w ogólnopolskiej bazie prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

    Specjalista po zapoznaniu się z charakterem gospodarstwa rolnego, może zaproponować pełen wachlarz możliwości uzyskania dodatkowego dofinansowania, które pozwala poprawić rentowność prowadzonej działalności rolniczej.
    Przekrojowe wymogi, które należy realizować na łąkach objętych wariantami siedliskowymi oraz ornitologicznymi przedstawiają się następująco:
    1. Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej;
    2. Obowiązek posiadania dokumentacji przyrodniczej, stanowiącej identyfikację siedliska, sporządzonej przez eksperta przyrodniczego (jeśli siedlisko jest niezidentyfikowane w obowiązujących Planach Ochrony lub Planach zadań ochronnych);
    3. Zakaz: stosowania komunalnych osadów ściekowych, stosowania podsiewu oraz mechanicznego niszczenia struktury gleby, w tym bronowania i przeorywania;
    4. Zakaz stosowania środków ochrony roślin. Wyjątek stanowi selektywne i miejscowe niszczenie niepożądanych gatunków roślin (w szczególności – inwazyjnych) z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (np. mazaczy herbicydowych);
    5. Zakaz składowania biomasy wśród kęp drzew i zarośli, w rowach, jarach i innych obniżeniach terenu.
    6. W przypadku gdy na łąkach występują gatunki niepożądane (określone w dokumentach krajowych). Dla poszczególnych wariantów wymogi dotyczące:
      -terminów i częstotliwości koszenia,
      -obowiązku pozostawiania części działki rolnej nieskoszonej
      – terminów i intensywności wypasu
      Mogą być zmienione przez eksperta przyrodniczego w celu eliminacji lub ograniczenia występowania gatunków negatywnie oddziałujących na siedliska łąkowe. Zmiana takich wymogów powinna być szczegółowo uzasadniona w dokumentacji przyrodniczej. Szczegóły dotyczące powyższych okoliczności oraz zakres możliwych zmian wymogów będą określone w dokumentach i przepisach krajowych;
    7. Na łąkach objętych realizacją pakietów przyrodniczych istnieje zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy. Należy w ciągu 2 tygodni po pokosie usuwać skoszoną lub wyciętą biomasę. Dopuszcza się także układanie biomasy w pryzmy balotowe, stogi lub brogi. W przypadku ułożenia biomasy pryzmy balotowe, stogi lub brogi. Powinna ona zostać usunięta z działki rolnej nie później niż do 1 marca kolejnego roku.
    8. Zakaz tworzenia nowych, rozbudowy, przebudowy i odtwarzania istniejących urządzeń melioracji wodnych. Wyjątki to przypadki gdy urządzenia melioracyjne służą potrzebom związanym z utrzymaniem lub poprawą warunków dla chronionych gatunków lub siedlisk. Natomiast w przypadku wariantów ornitologicznych nie wpłyną również na obniżenie poziomu wód gruntowych w okresie lęgowym ptaków. Jeżeli takie działania zostaną dopuszczone i szczegółowo określone przez eksperta przyrodniczego.
    Dokumenty potrzebne do uzyskania dodatkowych płatności

    Dokumenty niezbędne do uzyskania płatności z tytułu realizacji interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych nie zostały jeszcze określone  (obecnie trwa jeszcze proces legislacyjny i trwają konsultacje aktów wykonawczych) natomiast obowiązkowe dokumenty niezbędne do składania wniosków w poprzednich latach to:

    1. Oświadczenie eksperta przyrodniczego o wariantach realizowanych w danym gospodarstwie
    2. Dokumentacja przyrodnicza – wykonana przez eksperta przyrodniczego
    3. Plan działalności rolnośrodowiskowej – wykonany przez doradcę rolnośrodowiskowego z częścią szczegółową tworzoną przez eksperta przyrodniczego
    4. Rejestr działalności rolnośrodowiskowej – prowadzony przez rolnika
    Dokumentacja przyrodnicza i plan działalności rolno-środowiskowo-klimatycznej, opracowywany jest jednokrotnie na okres pięcioletniego zobowiązania.

    Optymalnym rozwiązaniem jest opracowanie dokumentacji przyrodniczej i planu rolno-środowiskowego z rocznym wyprzedzeniem, ale możliwe jest także równoległe opracowywanie wymaganych dokumentów i składanie e-wniosku o dodatkowe płatności w tym samym roku. Po skutecznym złożeniu wniosku i realizacji wymogów na gruntach gospodarstwa pozostaje nam oczekiwanie na przelew środków ze strony Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

    Koszty sporządzenia dokumentacji przyrodniczej – Koszty transakcyjne (zwracane rolnikom wraz z pierwszoroczną transzą płatności)

    Koszty wykonania dokumentacji przyrodniczej pojawiają się jednorazowo w okresie 5 lat. Dodatkowo, wraz z pierwszą transzą płatności, rolnik / zarządca otrzymuje zwrot kosztów transakcyjnych związanych z realizacją wariantów przyrodniczych na swoich gruntach. Wysokość kosztów transakcyjnych zależy od powierzchni użytków zielonych objętych dokumentacją przyrodniczą. Dodatkowo od 2023 roku koszty transakcyjne, rozbite są na część dotyczącą sporządzenia dokumentacji przyrodniczej oraz część dotyczącą określenia i doprecyzowania wymogów dla poszczególnych działek rolnych objętych dokumentacją przyrodniczą. Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 –  przewiduje następujące stawki kosztów transakcyjnych:

    Koszty transakcyjne związane z wykonaniem dokumentacji przyrodniczej :
     
    Koszty transakcyjne Powierzchnia objęta dokumentacją przyrodniczą Wysokość kwoty przeznaczonej na refundację kosztów transakcyjnych
    Koszty transakcyjne w związku ze sporządzeniem dokumentacji
    przyrodniczej dla siedliska
    przyrodniczego lub siedliska lęgowego
    ptaków o powierzchni:
    do 1 ha 400 zł
    powyżej 1 ha do 5 ha 917 zł
    powyżej 5 ha do 20 ha 1834 zł
    powyżej 20 ha do 50 ha 2751 zł
    powyżej 50 ha 3669 zł

     

    Koszty transakcyjne związane z wykonaniem szczegółowej części planu działalności rolnośrodowiskowej :
     
    Koszty transakcyjne Powierzchnia objęta dokumentacją przyrodniczą Wysokość kwoty przeznaczonej na refundację kosztów transakcyjnych
    Koszty transakcyjne w związku ze
    sporządzeniem szczegółowej części
    planu działalności rolno-środowiskowej
    dla siedliska przyrodniczego lub
    siedliska lęgowego ptaków o
    powierzchni:
    do 1 ha 100 zł
    powyżej 1 ha do 5 ha 393 zł
    powyżej 5 ha do 20 ha 786 zł
    powyżej 20 ha do 50 ha 1179 zł
    powyżej 50 ha 1572 zł

    02/22/2023

    ikona - notatnik z pisakiem

    Zgłoś się do nas

    Mamy ponad dziesięcioletnie doświadczenie w realizacji programów rolnośrodowiskowych. Korzystamy z dodatkowych płatności we własnych gospodarstwach rolnych dlatego wiemy jak skutecznie pomagać rolnikom.

    1
    ikona - dwie chionki

    Wykonamy dokumentację przyrodniczą

    W trakcie wykonywania opracowań przyrodniczych wykorzystujemy specjalistyczną wiedzę  i nowoczesne technologie. To pozwala nam działać szybko dokładnie i bardzo sprawnie.

    2
    ikona - banknot

    Dostaniesz dopłatę

    Dzięki wieloletniej współpracy z naszymi klientami wypracowaliśmy procedury postępowania, i swoisty system wczesnego ostrzegania. To pozwala naszym beneficjentom unikać sankcji lub odrzucenia wniosków o dodatkowe płatności.

    3

    w 100% dofinansowana

    Ekspertyza przyrodnicza

    Z naszą ekspertyzą przyrodniczą dopłata do trwałych użytków zielonych może być 300% wyższa niż standardowe dopłaty obszarowe

    Dlaczego warto?

    Wielu rolników podkreśla, że realizacja zobowiązań podejmowanych w ramach wariantów przyrodniczych pozwala w znaczący sposób poprawić rentowność gospodarstwa, jednak poza motywacją finansową…
    Warto mieć na uwadze to, że realizując założenia interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych rolnicy mogą przyczynić się do ochrony przyrody. Dobrze wykonana dokumentacja przyrodnicza oraz odpowiednio zaprojektowane wymogi użytkowania, pozwalają na przetrwanie i regenerację ekosystemów łąk i pastwisk. Wielokrotnie obserwowaliśmy powracanie i odbudowę populacji roślin zagrożonych wyginięciem na łąkach objętych wariantami przyrodniczymi programu rolno-środowiskowego. Dlatego staramy się stale doskonalić nasze usługi i działać na rzecz szerokiego propagowania realizacji wariantów przyrodniczych w ramach interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych.
    ikona - prezent

    Niemal 100%
    za darmo

    Koszt wykonania dokumentacji przyrodniczej jest refundowany. Mechanizm refundacji kosztów sporządzenia dokumentacji przyrodniczej polega na zwrocie rolnikom kosztów transakcyjnych wraz z pierwszoroczną transzą dopłat bezpośrednich. Ostatecznie dopłacasz bardzo niewiele lub nic nie płacisz – nic nie tracisz.
    Możesz tylko zyskać.

    ikona - antena wifi

    ekspertyza
    nawet w 3 dni

    Wykorzystujemy systemy geoinformatyczne i zautomatyzowane bazy danych, dzięki temu działamy szybko i bardzo sprawnie. Wielokrotnie zdarzało nam się pomagać ludziom w nerwowych sytuacjach. W optymalnych warunkach rozwoju roślinności, dla niewielkich powierzchni do 20 ha zdarzało się nam wykonać ekspertyzy przyrodnicze w ciągu 3 dni roboczych.

    ikona - tarcza

    5 letnie
    wsparcie

    Wykonując dokumentacje przyrodnicze dla gospodarstw rolnych nigdy nie pozostawiamy rolników samych sobie. W ciągu realizacji pięcioletnich zobowiązań rolno-środowiskowych czasami zachodzi potrzeba dokonania odpowiedniej korekty w dokumentacji przyrodniczej. W takich sytuacjach zawsze można na nas liczyć, jesteśmy dostępni i służymy pomocą.

    ikona - podanie dłoni

    pomoc
    przy kontroli

    Zapowiedziana wizyta organów kontrolnych na gruntach, zwykle powoduje stres i nerwowe kompletowanie niezbędnych dokumentów. Pomagamy naszym klientom, dokonując wstępnego audytu zgromadzonej dokumentacji. A czasem zdarza się dosyłanie brakujących dokumentów mailowo bezpośrednio do kontrolujących.

    JAK WSPÓŁPRACUJEMY Z GOSPODARSTWAMI ROLNYMI

    W ciągu ostatnich kilku lat stale zwiększaliśmy liczbę obsługiwanych klientów. W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na opracowania przyrodnicze, by unikać niedomówień oraz pilnować zakładanych terminów,  musieliśmy wypracować prosty standard obsługi zleceń wygodny zarówno dla rolników jak i dla nas.  Współpraca z nami składa się z 5 następujących etapów:  

    Etap 1 – Darmowa weryfikacja terenowa

    Dostając zgłoszenie ustalamy położenie poszczególnych działek ewidencyjnych (preferujemy nr TERYT) i dodajemy ich granice do bazy danych dla naszych Ekspertów przyrodniczych ze statusem „Do weryfikacji”. Ekspert przyrodniczy, wykorzystując aplikację mobilną, dokonuje wstępnych oględzin na gruncie i wskazuje możliwe do zastosowania warianty interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Ten etap jest niezobowiązujący i nic nie kosztuje.

    Etap 2 –Uzgodnienia

    Konsultujemy możliwości realizacji wariantów przyrodniczych w gospodarstwie. Istotne są tutaj takie czynniki jak obecność zwierząt trawożernych, możliwości prowadzenia wypasu czy wielkość zapotrzebowania na paszę uzyskiwaną z łąk. Uzgadniamy z rolnikiem lub zarządcą pakiet wariantów optymalny do lokalnych warunków gospodarstwa, lokalizację i wielkość powierzchni niekoszonych oraz dokonujemy wyceny kosztów sporządzenia dokumentacji przyrodniczej.

    Etap 3 –Umowa i dokumenty

    Po podpisaniu umowy lub zamówienia. Przekazujemy dokumenty niezbędne podczas składania e-wniosku (tj. oświadczenia eksperta, informacje o wymogach) i przystępujemy do opracowania zasadniczej dokumentacji przyrodniczej siedliskowej (botanicznej) lub ornitologicznej (ptasiej).

    Etap 4 –Przekazanie dokumentacji

    Rozliczamy koszty i przekazujemy rolnikowi lub zarządcy dokumentację przyrodniczą w wersji drukowanej oraz elektronicznej wraz z dodatkową kopią przesyłaną przez rolnika do instytucji monitorującej efektywność interwencji rolno-środowiskowo klimatycznych.

    Etap 5 – Wsparcie w trakcie realizacji podjętych zobowiązań

    Z uwagi na zachodzące w gospodarstwach zmiany oraz inne okoliczności czasem konieczna jest korekta dokumentacji. Staramy się pomagać i co pewien czas kontaktować z naszymi klientami. Wymiana informacji w związku ze zmianami przepisów oraz wynikami kontroli ARiMR na gruncie jest dla nas cennym źródłem inspiracji do dalszego udoskonalania świadczonych usług.

    ptak -Kulik wielki na łąkach fot. Antoni Kasprzak

    Dokumentacja przyrodnicza ornitologiczna

    Aby skorzystać z płatności związanych z ochroną siedlisk lęgowych ptaków, niezbędne jest opracowanie ornitologicznej dokumentacji przyrodniczej. Dokumentacja taka powinna być sporządzona przez uprawnionego eksperta na formularzach udostępnionych przez ARiMR i zawierać następujące części:

    1. Część ogólna – zawierająca dane rolnika lub zarządcy oraz eksperta przyrodniczego
    2. Opisy działek RSO – zawierające charakterystykę siedliska lęgowego ptaków, identyfikację kwalifikacji działki do wariantu ornitologicznego oraz informacje dotyczące położenia na obszarach chronionych, obowiązujących planach ochrony lub planach zadań ochronnych, występowania roślinności niepożądanej i gatunków obcych na gruntach, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności.
    3. Wyniki kontroli ornitologicznych – wyniki liczenia ptaków na poszczególnych punktach kontrolnych lub wyniki obserwacji dodatkowych
    4. Uwagi – zestawienie uwag zebranych w trakcie opracowania dokumentacji przyrodniczej w szczególności uwag dotyczących występowania gatunków rzadkich, chronionych i zagrożonych
    5. Dokumentacja fotograficzna – część dokumentacji przyrodniczej z fotografiami m.in.: poszczególnych działek RSO, widoków punktów kontrolnych,
    6. Załączniki Kartograficzne – zawierające mapy poszczególnych działek RSO i działek rolnych z oznaczeniem powierzchni niekoszonych w poszczególnych latach realizacji przyjętych wariantów

    Ponadto ekspert przyrodniczy dodatkowo wypełnia część szczegółową Planu rolno-środowiskowo-klimatycznego z uszczegółowieniem wymogów dla każdej działki rolnej.

    widok siedliska rajgrasowych łąk świeżych - fot. A.Rodziewicz

    Dokumentacja przyrodnicza siedliskowa

     

    Aby skorzystać z płatności związanych z ochroną siedlisk przyrodniczych, niezbędne jest opracowanie botanicznej dokumentacji przyrodniczej. Dokumentacja taka powinna być sporządzona przez uprawnionego eksperta na formularzach udostępnionych przez ARiMR i zawierać następujące części:

    1. Część ogólna – zawierająca dane rolnika lub zarządcy oraz eksperta przyrodniczego
    2. Opisy działek RSS – zawierające charakterystykę siedliska przyrodniczego i opisy roślinności, identyfikację kwalifikacji działki do wariantu siedliskowego oraz informacje dotyczące położenia na obszarach chronionych, obowiązujących planach ochrony lub planach zadań ochronnych, występowania roślinności niepożądanej i gatunków obcych na gruntach, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności.
    3. Spisy gatunków wskaźnikowych – wyniki spisów wskaźnikowych gatunków roślin oraz gatunków panujących (minimum jeden spis na 1 ha działki RSS)
    4. Zdjęcia fitosocjologiczne – nie chodzi tutaj o fotografie ale o spisy wszystkich gatunków roślin występujących w danym punkcie charakteryzujące roślinność na działkach RSS (minimum jedno zdjęcie fitosocjologiczne na 10 ha działki RSS)
    5. Uwagi – zestawienie uwag zebranych w trakcie opracowania dokumentacji przyrodniczej w szczególności uwag dotyczących występowania gatunków rzadkich, chronionych i zagrożonych
    6. Dokumentacja fotograficzna – część dokumentacji przyrodniczej z fotografiami m.in.: poszczególnych działek RSS, widoków rzutów runi, widoków poszczególnych ostoi przyrody, widoków gatunków wskaźnikowych
    7. Załączniki Kartograficzne – zawierające mapy poszczególnych działek RSS i działek rolnych z oznaczeniem m.in. powierzchni niekoszonych w poszczególnych latach realizacji przyjętych wariantów, powierzchni usuwania niepożądanej roślinności czy powierzchni z dopuszczeniem stosowania herbicydu przeciw obcym gatunkom inwazyjnym

    Ponadto ekspert przyrodniczy dodatkowo wypełnia część szczegółową Planu rolno-środowiskowo-klimatycznego z uszczegółowieniem wymogów dla każdej działki rolnej.

    Kto może skorzystać?

    By uzyskać dopłaty obszarowe oraz płatności dodatkowe, trzeba dysponować gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha i posiadać nadany numer ewidencyjny gospodarstwa rolnego. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha. Warunki wpisu oraz procedury jego uzyskania opisane są na stronach www Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    Każda osoba fizyczna lub prawna posiadająca wpis do ewidencji gospodarstw rolnych

    Każda soba fizyczna lub prawna spełniajaca kryteria rolnika aktywnego

    Każda soba fizyczna lub prawna dysponująca gruntem rolnym o powierzchni co najmniej 1 ha

    Płatności z tytulu realizacji interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych dotyczą tylko trwałych użytków zielonych (TUZ)

    Zobacz, co już zrobiliśmy

    5000000

    pozyskanych funduszy (PLN)

    25000000

    hektarów poddanych inwentaryzacji

    13000

    gatunków flory i fauny w naszej bazie

    25000

    średnia dopłata dla rolnika (PLN)

    Zobacz, jak nas oceniają!

    Firma Arenaria Sp. z o. o. wykonała dla mojego gospodarstwa rzetelne opracowanie ekspertyzy przyrodniczej. Dzięki jej usługom moje gospodarstwo jest bardziej rentowne. Dokumentację przyrodniczą opracował mgr inż. Andrzej Rodziewicz (ekspert przyrodniczy). Firmę Arenaria Sp. z o.o. cechuje duże zaangażowanie, wiarygodność, odpowiedzialność i bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe.

    Artur Strażyński

    Gospodarstwo Rolne Artur Strażyński
    Łupicka 3
    64-224 Świętno,

    Firma Arenaria Sp. z o. o. świadczyła dla naszego gospodarstwa fachowe porady doradcze w zakresie zwiększenia dopłat unijnych poprzez realizację programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego 2014-2020. Usługi, które zostały wykonane to opracowanie dokumentacji przyrodniczej wraz z wymogami planu rolno-środowiskowo-klimatycznego.

    Firmę Arenaria Sp. z o.o. cechuje wiarygodność, zaangażowanie i terminowość świadczonych usług.

    Serdecznie polecam

    Magdalena Smarzyńska

    KOSA Sp. z o.o.
    ul. Krótka 5,
    88-181 Jaksice

    Firma Arenaria Sp. z o. o. wykonała dla naszego gospodarstwa rzetelne opracowanie dokumentacji przyrodniczej w zakresie wariantu 4.5 PRSK 2014-2020. Usługi, które zostały wykonane to opracowanie dokumentacji przyrodniczej wraz z wymogami planu rolno-środowiskowo-klimatycznego.

    Polecam firmę Arenaria Sp. Z o.o. z siedzibą w Poznaniu, jako profesjonalnego i godnego zaufania usługodawcę.

    Grzegorz Sobecki

    KMPC Sp. z o.o.
    Kobelniki 1,
    88-180 Złotniki Kujawskie

    Moje gospodarstwo skorzystało z usług doradczych świadczonych przez firmę Arenaria Sp. z o.o. polegających na wykonaniu ekspertyzy przyrodniczej w ramach wariantów 4.4, 4.5 i 5.5 PRSK 2014-2020. Pozwoliło to na zwiększenie dopłat unijnych dla mojego gospodarstwa. Usługi, które zostały wykonane to opracowanie dokumentacji przyrodniczej wraz z wymogami planu rolno-środowiskowo-klimatycznego.

    Polecam serdecznie współpracę z firmą Arenaria Sp. z o.o. każdemu rolnikowi który chciałby zwiększyć dopłaty unijne dla swojego gospodarstwa.

    Andrzej Rządkowski

    Gospodarstwo Rolne Andrzej Rządkowski
    Tarnowa 54
    62-067 Rakoniewice

    FAQ

    Jak długo będę czekać na kontakt z Waszej strony?

    Drogą telefoniczną można kontaktować się na bieżąco w godzinach 09:00 – 17:00.
    Po wypełnieniu formularza kontaktowego odpowiadamy zwykle w ciągu 24 godzin drogą mailową.

    Czy moja łąka kwalifikuje do dodatkowych dopłat?

    Najprostsza odpowiedź na pytanie czy dana łąka może  zostać objęta wariantem przyrodniczym interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych brzmi…
    To zależy…

     

    Z całą pewnością można powiedzieć, że jeśli nasza łąka znajduje się w granicach Obszarów Natura 2000 i jest sklasyfikowana jako trwały użytek zielony, można zastosować najprostszy wariant interwencji rolno-środowiskowo -klimatycznych „Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000”.

    Dla łąk zlokalizowanych poza granicami Obszarów Natura 2000 zasadność podjęcia zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych najlepiej zweryfikować w terenie z pomocą eksperta przyrodniczego.

    Czy koszy mojej dokumentacji przyrodniczej zostaną zrefundowane w całości?

    Koszty sporządzenia dokumentacji przyrodniczej ustalamy indywidualnie dla każdego gospodarstwa. Wysokość kosztów transakcyjnych jest dla nas pewnym punktem odniesienia i staramy się dokładać wszelkich starań by w takich kosztach zamknąć cenę naszych usług. Zwykle koszty transakcyjne przekraczamy w następujących sytuacjach:

    • Powierzchnia objęta dokumentacją przyrodniczą przekracza 50 ha
    • Powierzchnia objęta dokumentacją przyrodniczą nie przekracza 1 ha i jest równocześnie oddalona od rejonu naszego działania w danym roku.
    • Liczba działek rolnych objęta dokumentacją przyrodniczą przekracza 10 szt.

    Bezpłatnie sprawdź jaką dopłatę możesz uzyskać

    Dopłata do 3000 zł / ha łąk czeka na Ciebie

    zdjęcie - zadowolony rolnik